Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30
Blog wpisy
Co trzeba wiedzieć o gazie pieprzowym, zanim go kupisz?

Gaz pieprzowy - warto?

Gaz pieprzowy w naszym społeczeństwie nie budzi pozytywnych skojarzeń - jest uważany za szkodliwy środek. Jednak nic bardziej mylnego. To produkt, który może zapewnić nam przewagę podczas niebezpiecznych sytuacji - bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Korzystają z niego nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Warto dowiedzieć się o nim więcej.

Jaki sprzęt jest potrzebny na survival?

Co zabrać ze sobą w nieznane?

Survival jest bardzo wymagającym zajęciem. Wymaga dużej wiedzy, sprawności fizycznej i odpowiedniego sprzętu - to są niezbędne elementy udanej i bezpiecznej wyprawy. Gadżety na każdy wypad mogą być nieco inne - każda eskapada wymaga odmiennego podejścia i przygotowania. Są jednak pewne uniwersalne przedmioty, które powinny zawsze ci się przydać. Oto one.

Survival vs Przepisy

Czy survival jest legalny?

Jeśli jesteś na początku przygody z survivalem, na pewno nie raz nie dwa zastanawiałeś się czy takie pojęcie jakim jest survival w ogóle widnieje na stronach dziennika ustaw i czy jest regulowane przez jakiekolwiek przepisy prawa.

Przecież tyle profesjonalnych filmów, poradników czy VLOG-ów możemy obejrzeć na You Tubie. Myślisz - przecież ludzie to robią więc to musi być legalne. Nic bardziej mylnego. Co prawda nie ma przepisów "sensu stricte" odpowiadających za tą formę spędzania czasu wolnego, jednakże pamiętać musimy o ogólnych przepisach jakich musimy przestrzegać przebywając na terenach leśnych. Niestety w większości przypadków będą one sprzeczne z tym przez co 95% ludzi rozumie pojęcie "survival".

 

Blog chmura tagów
Podstawowe profile głowni noża 0
Podstawowe profile głowni noża

Podstawowe rodzaje głowni

Większość ludzi nie rozróżnia podstawowych rodzajów głowni noży, a nawet jeśli to jest ona kojarzona raczej z efektem wizualnym i gadżetem. Wbrew pozorom ma on ogromne znaczenie przy funkcjonalności noża. W zależności od ich przeznaczenia możemy scharakteryzować je względem kilku kluczowych parametrów takich jak ostrość, penetracja oraz wytrzymałość.

 

Drop Point

Głownia o wyraźnej krągłej (wypukłej) krzywiźnie brzucha spadającego płynnie w kierunku czubka ostrza. Pomimo zmniejszonej penetracji, posiada bardzo dobre właściwości tnące oraz wytrzymałość czubka. Ostrze przeznaczone do cięcia, batonowania oraz oprawiania. Profil ten jest powszechnie wykorzystywany w myślistwie także ogólnego przeznaczenia.


Clip Point

Głownia podobna do drop Point, przy czym posiada nieco mniejszą krzywiznę brzucha ostrza oraz grzbiet wyraźnie opadający (ścięty) w kierunku czubka noża. Ma on większą penetrację (przebijalność) od ostrzy typu Drop Point z racji mniejszej powierzchni i zaostrzenia czubka. Posiada mniejsze właściwości tnące od ostrza Drop Point. Profil ten wydaje się stanowić złoty środek między głownią-narzędziem a głownią-bronią, dlatego stosuje się go zarówno w nożach myśliwskich, roboczych jak i bojowych.


Bowie

Głownia o wyraźnie zaznaczonej krzywiźnie (ścięciu) brzucha ostrza i ostrym, lekko wklęsłym spadku grzbietu w kierunku czubka. Często wklęsły odcinek grzbietu przy czubku jest zaostrzony, lub posiada możliwość naostrzenia. Ze względu na bardzo dobre właściwości tnące przy równocześnie wysokiej zdolności do przebijania profil ten jest powszechnie wykorzystywany w nożach bojowych i roboczych ogólnego przeznaczenia.  Wadą głowni typu bowie jest stosunkowo niska wytrzymałość czubka.


Recurve

Głownia posiadająca krawędź tnącą w kształcie fali. Zapewnia doskonałe właściwości tnące dzięki bardzo wyraźnemu zaznaczeniu łuku ostrza, który ciągnie się na stosunkowo dużym odcinku. Znajduje zastosowanie w nożach myśliwskich, przeznaczonych do walki oraz w roboczych. Jego wady to trudność ostrzenia na płaskim kamieniu, oraz mniejsza wytrzymałość głowni na obciążenia poprzeczne.


Kukri

Głownia tradycyjnych noży używanych przez nepalskich górali, podobna do starogreckich głowni kopis i machaira. W zasadzie jest to długa i szeroka głownia recurve z grzbietem typu Drop Point. Doskonale nadaje się do cięcia i rąbania. Jego wady to trudność ostrzenia, oraz mniejsza wytrzymałość głowni na obciążenia poprzeczne.


Spear Point

Głownia o profilu symetrycznym. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są identyczne i tworzą kończysty czubek. W odróżnieniu od sztyletu profil Spear Point najczęściej posiada tylko jedną krawędź tnącą, grzbiet pozostaje nienaostrzony, lub ostry jedynie na krótkim odcinku od strony czubka. Jego wadą jest mała krzywizna brzucha ostrza i stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi. Znajduje zastosowanie w nożach bojowych oraz w niewielkich nożach codziennego użytku.


Dagger/Sztylet

Obosieczna głownia o profilu symetrycznym. Krzywizny brzucha oraz grzbietu są identyczne i tworzą kończysty czubek. Obie krawędzie tnące są zaostrzone. Zalety tego rozwiązania to doskonałe zdolności penetracyjne i możliwość wykorzystania obosieczności w walce. Jego wady, podobnie jak w typie Spear Point to mała krzywizna brzucha ostrza i stosunkowo mała szerokość szlifu, co skutkuje gorszymi właściwościami tnącymi. Znajduje zastosowanie w nożach wojskowych oraz przeznaczonych do samoobrony.


Tanto

Głownie o profilu "geometrycznym", w mniejszym lub większym stopniu nawiązujące do tradycyjnych japońskich mieczy i puginałów. Geometryczna głownia tanto nie posiada brzucha tylko ostre załamanie krawędzi tnącej, które tworzy kanciasty czubek. Zalety tego rozwiązania to większa wytrzymałość czubka (głownia szybciej osiąga pełną grubość) oraz większa zdolność zadawania ciężkich obrażeń w walce. Czubek działa jak gilotyna a ostre załamanie krawędzi tnącej pruje cięty materiał. Wady profilu tanto to gorsza przebijalność, gorsze właściwości tnące i niepraktyczne w codziennych zastosowaniach zakończenie głowni. Stosowany przede wszystkim w nożach taktycznych.


Karambit

Wyróżnia go mocno zagięta głownia do wewnątrz. Ostrze zwęża się po łuku w kierunku czubka. Całość przypomina wygięty półksiężyc. Karambit cechuje się możliwością bardzo głębokiego cięcia czubkiem oraz użyciem brzucha jak sierpa. Noże te zazwyczaj stosuje się jako noże do walki lub samoobrony.


Hookblade

Głownia posiadająca na grzbiecie hakowate wycięcie o zaostrzonych krawędziach. Najczęściej stosowana w nożach myśliwskich, gdzie ułatwia patroszenie i skórowanie upolowanej zwierzyny. Można też jednak spotkać podobne rozwiązanie w nożach ratowniczych, które mają służyć do rozcinania wszelkich materiałów przy minimalnym ryzyku zranienia ratowanych osób.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl